نرم افزار تحلیل تقریبی یکدهم دهانه برای قاب های خمشی تحت بار ثقلی

روش های مختلفی برای تحلیل تقریبی سازه وجود دارند، مانند تحلیل پرتال و تحلیل یکدهم دهانه . که در این یادداشت قصد داریم روش تحلیل یکدهم دهانه برای قاب های خمشی تحت بار های قائم (ثقلی) را مورد بررسی قرار دهیم.

با در نظر گرفتن یک تیر دو سر گیردار که تحت بار یکنواخت قائم می باشد؛ با ترسیم دیاگرام خمش این تیر متوجه خواهیم شد که لنگر در دو نقطه به دلیل بارگذاری صفر می باشد. به این نقاط مفصل مجازی هم گفته می شود چون که آزادی لنگر دارد (m=0) مطالعات آماری نشان داده است که این نقطه ی عطف در فاصله ی۰/۱تا ۰/۱۵ طول دهانه از بر تکیه گاه واقع می گردد.

با این فرض ساده، سازه ای که نامعین ایستایی است، معین می گردد و قادر به تحلیل آن خواهیم بود.

خطای به وجود آمده در اثر این است که تشخیص محل عطف نمودار لنگر خمشی به صورت یک عدد مطلق امکان پذیر نیست.

در این روش برای شروع تیر باقی مانده وسطی را خارج کرده برش های نظیر نقطه عطف را پیدا کرده این کار را برای دهانه های طرفین انجام می دهیم لنگر منفی قسمت انتهایی تیر را بدست می آوریم و برای محاسبه لنگر ستون ها لنگر انتهایی تیر را به نسبت سختی ستون های متصل به آن تقسیم می کنیم.

با توجه به نیاز و درخواست برخی مهندسین محترم مبنی بر ارایه برخی فایل های کمکی جهت تحلیل و طراحی سازه ها برآن شدیم تا این فایل ها را تهیه و از طریق این درگاه به همه علاقه مندان ارایه کنیم. باشد که مفید واقع شود.

اولین فایل مربوط است به تحلیل تقریبی یکدهم دهانه قاب با حداکثر تا ۲۰ طبقه و ۴ دهانه که در این فایل کاربر نیاز است با وارد کردن مقادیر فاصله دهانه ها، ارتفاع طبقات و بار ثقلی خطی وارده بر تیرهای قاب، کلیه موارد ذکر شده را به همراه نتایج تحلیل به صورت کاملا گرافیکی از نرم افزار دریافت نماید.

 Capture

همچنین شما می توانید نرم افزار تحلیل تقریبی پرتال را نیز به رایگان دانلود کنید.

5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *