نرم افزار تحلیل تقریبی پرتال

روش های مختلفی برای تحلیل تقریبی سازه وجود دارند، مانند تحلیل تقریبی پرتال و یکدهم دهانه

همانگونه که آگاهی دارید بارها و نیرو های جانبی وارد برساختمان بار باد و زلزله می باشد، تحلیل قاب های ساختمانی تحت این نیروها یکی از مهمترین و طاقت فرساترین بخشهای تحلیل یک سازه می باشد ، برای این کار روشهای تقریبی گوناگونی پیشنهاد شده که یکی از این روش ها روش پرتال می باشد. هر چه قاب ها منظم تر باشند و سختی اعضا به یکدیگر نزدیک تر باشند این روشها بهتر پاسخ می دهد.

روش پرتال تحلیل قابهای ساختمانی تحت بارهای جانبی:

روش پرتال بر اساس سه فرض زیر بنا شده است:

 1. نقطه عطف تیر در وسط دهانه قرار دارد.
 2. نقطه عطف ستون در وسط ارتفاع ستون قرار دارد.
 3. نیروی برشی طبقه به نسبت مشخصی بین ستونهای آن طبقه تقسیم می شود. این نسبت مشخص به دو صورت در نظر گرفته میشود: – برخی افراد آنرا ۲ سهم برای ستونهای میانی و ۱ سهم برای ستونهای کناری در نظر میگیرند. برخی دیگر روش دقیقتری را پیشنهاد می کنند که بر اساس آن نیروی برشی طبقه به نسبت سهم بارگیر ستونها بین آنها تقسیم میشوند گفتنی است در صورتی که دهانه های قاب با یکدیگر برابر باشند دو روش یکسان خواهند بود.

گام به گام روش پرتال:

 1. نیروهای جانبی باد یا زلزله (هر کدام که غالب باشد) محاسبه شوند. گفتنی است با توجه به طبیعت نامعلوم آنها باید این نیروها در هر دو جهت در نظر گرفته شوند. (یکبار از چپ به راست و یکبار از راست به چپ)
 2. نیروی برشی هر طبقه به نسبت دهانه بین ستونها (سهم بارگیر ستونها) یا به نسبت ۲ سهم برای ستونهای میانی و ۱ سهم برای ستونهای کناری بین آنها تقسیم شده و در وسط هر ستون با حرف v مشخص شود.
 3. چون نقطه عطف ستون در وسط ارتفاع فرض شده پس لنگر ستون با ضرب نصف ارتفاع ستون در نیروی برشی آن بدست می آید. گفتنی است لنگرهای بالا و پایین ستون با یکدیگر مساوی هستند. (زیرا نقطه عطف در وسط قرار گرفته)
 4. در هر گره باید مجموع لنگر ستونها برابر مجموع لنگر تیرها باشد. لنگر ستونها را که از گام ۳ داریم پس باید لنگر تیرها را نیز محاسبه کنیم. گفتنی است لنگر دو طرف تیرها نیز باهم برابرند.
 5. نیروی برشی تیرها از تقسیم لنگر تیر بر نصف دهانه محاسبه شده و در وسط دهانه نوشته می شود.
 6. با توجه به نیروی برشی تیرها, نیروی محوری ستونها نیز محاسبه می شود. برای ستونها کناری نیروی محوری از لحاظ عددی برابر با نیروی برشی تیر متصل به آن است که البته باید نیروی محوری ستون فوقانی را نیز به آن اضافه نمود. برای ستونهای میانی, نیروی محوری برابر تفاضل نیروی برشی دو تیر چپ و راست آن است که باید به نتیجه حاصله نیروی محوری ستون فوقانی را افزود.

فایل زیر مربوط است به تحلیل تقریبی پرتال با حداکثر تا ۲۰ طبقه و ۳دهانه که در این فایل کاربر نیاز است مقادیر فاصله دهانه ها، ضریب زلزله، ارتفاع طبقات و بار ثقلی خطی وارده بر تیرهای قاب را وارد نموده و نیروی جانبی زلزله وارد بر طبقات، نتایج تحلیل و …. رابه صورت کاملا گراقیگی از نرم افزار دریافت نماید.

تصویری از نرم افزار پرتال

همچنین شما می توانید نرم افزار تحلیل تقریبی یکدهم دهانه را نیز به رایگان دانلود کنید.

12 پاسخ
 1. Saeid
  Saeid گفته:

  درود بر شما عزیزان …
  قبل از هر چیز تشکر دارم از عزیزانی که در جهت بالا بردن دانش عمومی افرادی چون که دانشجو می باشم تلاش دارند و مطالب و مقاله های مفید ارائه می دهند .
  خدمت مسئول سایت عرض کنم که بنده دانشجوی ترم آخر کارشناسی عمران هستم و درگیر پروژه های فولاد و بتن . در سایت با فایل اکسلی مواجه شدم که در خصوص تحلیل قاب از روش پرتال می باشد که توسط آقای مهندس ابوالفضل محمدی برنامه نویسی آن انجام شده است . سوالی که برایم پیش آمده این هستش که در این نرم افزار آیتم های S1 , S2 , S3 و W1 , W2 , W3 دقیقا تعریف کننده چیست ؟
  کمک بزرگی می کنید اگر زودتر پاسخگو باشید . چون زمان زیادی تا تحویل پروژه ام نمانده .
  در ضمن اینکه اگر مقدور می باشد می خواستم با برنامه نویس این برنامه آشنا بشم و ارتباط برقرار کنم جهت سوالات دیگر .
  با تشکر
  برقرار باشید و پایدار

  پاسخ دادن
  • ابوالفضل محمدی
   ابوالفضل محمدی گفته:

   سلام خدمت مهندس زاهدی بزرگوار، S ها مربوط به طول دهانه ها و W ها مربوط به بر خطی وارد بر تیرها است. در مورد نحوه ارتباط باید عرض کنم بعد از عضویت در سایت از طریق گزینه پشتیبانی می تونید سوالاتتون رو مطرح کنید. بنده در خدمتم!

   پاسخ دادن
 2. middbox
  middbox گفته:

  با سلام و خسته نباشید بنده گزینه ای به عنوان پشتیبانی ندیدم

  چطور میتوانم تعداد سقف ها را کم یا زیاد کنم ، به طوری که نمایش گرافیکی هم درست باشد.
  با تشکر

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *