مشخصات فنی عمومی سدها

 مشخصات فنی عمومی سدها

نشریه شماره ۳۹۹

اجرای طرح های سد سازی، به لحاظ دارا بودن پیچیدگی های فنی و آثار زیست محیطی عمده، بسیار پر هزینه و وقت گیر بوده و تلاش و کوشش همه جانبه و وسیعی را در زمینه های مختلف طلب می نماید. این طرح ها، در زمره طرح های مهم مهندسی بوده و اجرای آنها می تواند نقش مهمی در اعتلای اقتصادی منطقه ای و ملی داشته باشد. به همان نسبت که اجرای صحیح طرح های مزبور می تواند نقش پر اهمیت خود را ایفا نماید، عملکرد ناصحیح آنها، به ویژه در شرایطی که رفتار نامطلوب سد منجر به خرابی ها و تلفات جانی و مالی گردد، دارای ابعاد وسیعی بوده و اثرات سوء نامطلوب زیادی از خود برجا م یگذارد.

برای اجرای صحیح طرح های سد سازی در مرحله ساخت، مدارکی مورد نیاز است که روابط دست اندر کاران را به لحاظ مالی و حقوقی به روشنی بیان کرده، دیدگا ههای طراح را نیز به درستی و با دقت لازم به سازندگان طرح منتقل نماید. این مدارک اسناد پیمان نامیده می شود.

توسعه فن سد سازی در ایران در سال های اخیر، همراه با به کارگیری دانش و تجربیات کارشناسان ایرانی و خارجی، آمیزه ای از روش های گوناگون در زمینه تهیه مشخصات فنی برای طرح های سد سازی در کشور را به وجود آورد، که موجب ناهماهنگی ها و نابسامانی های فراوانی در این زمینه گردید. با توجه به لزوم تدوین یک مشخصات فنی عمومی برای به کارگیری در طرح های سد سازی ، کمیته سد سازی دفتر طر ح تهیه ضوابط و معیارهای فنی صنعت آب کشور، تهیه و تدوین مشخصات فنی عمومی برای سدها را در دستور کار خود قرار داد.

 

سد

سد

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *