سقف تیرچه بلوک و تیرچه یونولیت

قبل از شروع بگوییم که در مقاله فقط به جزئیات سقف تیرچه بلوک خواهیم پرداخت. برای آشنایی با دتایل سقف تیرچه بلوک به مقاله بارگذاری سقف ها : ارائه دتایل بارگذاری انواع سقف ها مراجعه کنید.

سقف تیرچه بلوک و تیرچه یونولیت ، سقف هایی هستند که ترکیبی از تیرچه و بلوک سبک (سیمانی یا بلوک سفالی و یا بلوک پلی استایرن) می باشند. این روش یکی از رایج ترین روش های اجرای سقف هاست. تیرچه ها نیز همانند بلوک ها در 3 نوع مختلف تولید می شوند:

 1. تیرچه بتنی با پاشنه بتنی

  تیرچه بتنی با پاشنه بتنی

 2. تیرچه بتنی با پاشنه سفالی که به آن تیرچه سفالی یا فوندوله ای هم می گویند.

  تیرچه بتنی با پاشنه سفالی

 3. تیرچه فلزی ( کرومیت )
  استفاده از این نوع تیرچه ها در سازه، نام جدیدی برای سقف، تحت عنوان سقف کرومیت یا تیرچه کرومیت ایجاد می کند که جزء سقف های تیرچه فولادی با جان باز در ترکیب با بتن محسوب می شود و ما در مقاله ” سقف تیرچه کرومیت ” به طور جامع به آن پرداخته ایم.

 

تیرچه فلزی

تیرچه های فلزی(کرومیت) بیشتر در سازه های فولادی بکار می روند. ولی تیرچه های بتنی در هر دو نوع سازه ی بتنی و فولادی بکار می روند.

ناگفته نماند در روند پیشرفت این سقف، امروزه نسل جدیدی از تیرچه های پیش تنیده و صنعتی نیز برای این سقف تولید شده اند.

عملکرد سقف تیرچه بلوک و تیرچه یونولیت :

در مورد نحوه ی عملکرد این سقف ها، می دانیم که کلیه مصالح ساختمانی به جز فولاد تحمل نیروهای کششی را ندارند. در این صورت وجود بتن یا هر عضو دیگری در ناحیه پایین تیرها، (ناحیه کششی) علاوه بر اینکه کمکی به تحمل نیروهای وارده نمی‌کند، بلکه بار مرده سقف یا دال را بالا می‌برد که برای تحمل آن به‌ ناچار باید از فولاد بیشتری استفاده کنیم. بدین ترتیب در سقف‌ های تیرچه بلوک، بتن ناحیه کشش حذف شده است و فقط آن مقدار بتن که باید فولادهای کششی را در خود جای دهد نگهداری می‌شود (بتن پاشنه تیرچه)

حذف بتن کششی در سقف‌ های تیرچه بلوک که به وسیلهٔ بلوک جایگزین می‌ شود باعث شده این نوع سقف‌ها از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه باشد و روز به روز بر مصرف آن اضاف شود. خلاصه آنکه سقف تیرچه بلوک عبارتند از تعدادی تیرT شکل که کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

اجزای این سیستم :

اجزای تشکیل دهندهٔ سقف‌های تیرچه بلوک عبارتند از تیرچه ، بلوک ، میلگرد و بتن بالا یا درجا که در بالای سقف قرار می‌گیرد و باعث اتصال تیرچه‌ ها می‌شود که این امر باعث یکپارچه کار کردن اجزا می‌شود. بتن به کار رفته نیز در قسمت فشاری سقف قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از اجزای این سیستم کلاف عرضی () است، که در اصطلاح کارگاهی به آن ژوئَن نیز می گویند. که هدف اصلی از اجرای آن، کاهش لرزش در دهانه های بزرگ، هنگام راه رفتن و … بر روی آن است.

پس بطور خلاصه اجزای این سقف عبارتند از:

تیرچه بتنی، بلوک سیمانی یا سفالی یا یونولیتی، میلگرد افت و حرارت، میلگردهای تقویتی، بتن پوشش رویه.

سقف تیرچه یونولیت

سقف تیرچه یونولیت

ویژگی سیستم سقف تیرچه بلوک

 1. از نظر اقتصادی نسبتا مقرون به صرفه می باشد.(مخصوصا در دهانه های کوچک)
 2. به دلیل شمع بندی در حین اجرا این سقف لرزش کمتری نسبت به سقف های کرومیت و کامپوزیت دارد.
 3. تامین نسبی عایق بندی حرارتی(در صورت استفاده از بلوک های پلی ایستایرن)
 4. وزن نسبتا بالا در صورت استفاده از بلوک سفالی(با صخامت ۳۰متر حدود kg/m^2 320)
 5. دارای قابلیت تولید و عرضه گسترده در کشور
 6. عدم نیاز به نیروی کار ماهر و یا تجهیزات خاص

نکته: امروزه استفاده از بلوک های یونولیتی رواج گسترده ای در ساخت سقف ها پیدا کرده است. گرچه استفاده از این بلوک ها، کمک قابل توجهی به عایق بندی حرارتی سقف و کاهش وزن آن می کند ولی لازم است که ضوابط استفاده از آنها در سقف رعایت شود.

بلوک های یونولیتی

ضوابط بلوک های یونولیتی :

چند مورد مهم از ضوابط بلوک های یونولیتی عبارتند از:

 • تنها استفاده از انواع کند سوز شده بلوک پلی استایرن منبسط شده مجاز بوده و استفاده از انواع غیر کندسوز ممنوع است.
 • حداقل مقاومت بلوک های تولیدی در برابر بارهای حین اجرا باید برابر ۲۰۰ کیلوگرم به ازای هر ۳۰ سانتی متر طول بلوک باشد.(در صورت تولید مناسب،بلوک های با عرض ۵۰ و ارتفاع ۲۵ سانتی متر و دانسیته حدود ۱۳-۱۴کیلوگرم بر متر مکعب برای کسب این مقاومت مناسب است).
 • برای حفاظت از بلوک سقفی پلی استایرن و جلوگیری از برخورد مستقیم هرگونه حریق احتمالی با بلوک لازم است تا زیر سقف بوسیله پوشش مناسب محافظت شود.پوشش باید به تیرها و تیرچه ها متصل و مهار گردد.اتصال مستقیم به بلوک پلی استایرن(مانند گچ کاری مستقیم بر روی بلوک بدون استفاده از اتصالات مکانیکی)به تنهایی قابل قبول نیست.
 • انواع پوشش های مورد پذیرش عبارتند از:پوشش گچ یا پوشش های محافظ گچ-پرلیت یا گچ-ورمیکولیت یا تخته گچی به ضخامت حداقل ۱٫۵ سانتی متر که به نحو مناسب مستقل از بلوک(همان رابیتس)به سقف سازه ای مهار شده باشد.
تیرچه بتنی در سقف تیرچه بلوک

تیرچه بتنی

الزامات سقف تیرچه بلوک :

 1. در تمامی سقف ها، میلگرد افت و حرارت با قطر ۶ میلی متر کفایت می کند. چنانچه فاصله آکس تا آکس تیرچه ها تا ۵۰ سانتی متر باشد در جهت تیرچه ها بین هر دو تیرچه یک عدد؛ و چنانچه بیش از ۵۰ سانتی متر باشد،دو عدد میلگرد حرارتی مورد نیاز است. میلگرد های حرارتی در خلاف جهت تیرچه ها هر ۲۵ سانتی متر یک عدد می بایستی اجرا گردد. اگر با ضوابط میلگرد افت و حرارت آشنا نیستید به مقاله آرماتورگذاری فونداسیون مراجعه کنید.
 2. میلگرد تقویت ممان منفی تیرچه ها حداقل می بایست سطح مقطعی معادل ۱۵% سطح مقطع میلگرد های کششی همان تیرچه را دارا باشد و طول آنها از هر طرف یک پنجم طول تیرچه باشد.
 3. در سقف های با بار زنده کمتر از kg/m^2 350 و در دهانه های زیر ۴ متر نیازی به کلاف میانی نمی باشد. و در دهانه های بین ۳تا۴ متر، یک کلاف میانی و در دهانه های بیش از ۵/۳ متر دو کلاف میانی مورد نیاز است.(حداقل سطح مقطع کل میلگردهای طولی کلاف میانی باید برابر نصف سطح مقطع میلگرد کششی تیرچه باشد.)
 4. در سقف هایی که بار زنده بیشتر از kg/m^2 350باشد،در دهانه های زیر ۴ متر یک کلاف میانی و در دهانه های بین ۴تا۷ متر دو کلاف میانی و در دهانه های بیشتر از ۷ متر به سه کلاف میانی نیاز می باشد.(در تمامی این اطلاعات حداقل سطح مقطع کل میلگردهای طولی کلاف های میانی باید برابر کل سطح مقطع میلگرد های کششی تیرچه باشد.)
 5. چنانچه میلگرد زیگزاگ برای برش انتهایی محاسبه نشود نیازی به تقویت برشگیر (اتکای سرتیرچه) نمی باشد.
 6. در سقف هایی که خیز مطرح نباشد، تا دهانه ای معادل ۳۲ برابر ضخامت سقف، ازین سقف ها می توان استفاده نمود. در غیر اینصورت اگر، تیر های اسکلت دارای تکیه گاه گیر دار باشند، حداکثر دهانه مجاز ۲۶ برابر و در صورت تکیه گاه ساده حداکثر ۲۰ برابر ضخامت سقف می باشد.

حال که با الزامات سقف تیرچه بلوک آشنا شدیم، بصورت تیتر وار، نکاتی که قبل از بتن ریزی سقف تیرچه بلوک باید توسط مهندس ناظر، کنترل شوند، عبارتند از:

 1. کنترل تعداد آرماتورهای سراسری تیر مطابق نقشه
 2. کنترل فاصله آرماتورهای طولی از هم
 3. کنترل رعایت فاصله بینابینی خاموت های تیر
 4. کنترل اجرای اولین خاموت تیر در بر ستون (طبق آیین نامه حداکثر 5 سانتیمتر است)
 5. کنترل خیز منفی سقف تیرچه بلوک
 6. کنترل عدم وجود شن و ماسه و فوم و هر گونه ضایعات در قالب ها
 7. کنترل اجرای ادکا برای هر تیرچه
 8. کنترل اجرای کلاف عرضی (میلگردهای طولی و عرضی ژوئن)
 9. کنترل فاصله بینابینی شمع های زیر سقف (طبق تجربه حداکثر 80 سانتیمتر)
 10. کنترل خیس کردن بلوک سقف تیرچه بلوک هنگام بتن ریزی (البته الان اکثرا از یونولیت استفاده می کنند که این کنترل لازم نیست)
 11. کنترل رعایت کاور تیرهای بتنی
 12. کنترل رعایت آرماتورهای تقویتی تیر
 13. کنترل رعایت آرماتورهای حرارتی و تقویتی دال سقف (فاصله بینابینی و صاف بودن اجرا)
 14. اجرا کردن خاموت های ستون در محل فصل مشترک تیر به ستون (معمولا 3 خاموت)
 15. کنترل ته بسته بودن بلوک سیمانی یا بتنی در محل هایی که احتمال ورود بتن به داخل آن وجود دارد مثل محل تماس با تیرها
 16. قالب ها با روغن سوخته چرب شده باشند.

مقایسه وزن سقف تیرچه بلوک سیمانی و پلی استایرن :

6

مطالعه مقالات زیر خالی از لطف نمی باشد:

مقاله سقف عرشه فولادی

مقاله سقف کوبیاکس

مقاله سقف دال مجوف دوپوش

مقاله سقف کامپوزیت کرومیت

مقاله انواع سقف کاذب

 

1 پاسخ
 1. برازنده
  برازنده گفته:

  با سلام و دقت بخیر
  چرا در محاسبه تیرچه ها وزن بتن تیرچه را تقسیم بر عدد ۰٫۷۵ نمودید؟؟؟ مگر نبایستی وزن برای ۱ متر مربع محاسبه گردد ؟؟ چرا وزن بلوک مانند واحد بار خطی درآمده است ؟؟ واحد سطح با واحد خطی چگونه جمع میشوند ؟؟؟؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *