دستورالعمل طراحی و اجرای سقفهای تیرچه و بلوک

دستورالعمل طراحی و اجرای سقفهای تیرچه و بلوک

نشریه شماره  ۵۴۳

از هنگامی که استفاده از بتن در ساختمان سازی معمول شد، تلاش مهندسان برای به کار بردن قطع ه های پیش ساخته آغاز گردید. این تلاش بیش از همه ، متوجه پیش ساختگی سقف ها شد . فن سقف سازی با استفاده از تیرچه و بلوک، در واقع ترکیبی است از دو روش پیش ساختگی و بتن ریزی در محل، که از لحاظ زمانی نیز دیرتر از دو روش یاد شده ابداع شده است . در این روش سقف سازی، مزایای پیش ساختگی از قبیل سرعت ساخت، کاهش هزینه های قالب بندی و میلگرد گذاری،کیفیت خوب قطعه ساخته شده در کارخانه ها، با جنبه های مثبت بتن ریزی در محل، و به ویژه نیاز نداشتن به جرثقیل، تلفیق شده است.

در ایران، در چند سال اخیر با توجه به تکامل کاربردی مصالح ساختمانی، استفاده از تیرچه و بلوک در سقف، گسترش شمگیری داشته است . سقف های تیرچه و بلوک به دلیل عدم نیاز به قالب بندی و همچنین تشکیل یک دیافراگم صلب که باعث رفتار یکپارچه اسکلت ساختمان در برابر نیروهای زلزله می گردد، از مقبولیت و کاربرد فراوانی در ساختمان ها برخوردارند.

از طرفی بهره گیری از ضوابط، معیارها و استانداردهای فنی در تمامی مراحل طراحی، اجرا، بهره برداری و نگهداری طرحهای عمرانی با رویکرد کاهش هزینه و زمان و ارتقاء کیفیت، از اهمیتی ویژه برخوردار بوده و در نظام فنی اجرایی کشور، مورد تأکید جدی قرار گرفته است.

با افزایش تولید و مصرف تیرچه و بلوک در کشور، و شناخت فنی ناکافی عده ای از دست اندرکاران تولید، و همچنین کمبود نشریه های معتبر در مورد ویژگی ها و مشخصات فنی و محاسبه انواع تیرچه های پیش ساخته، لزوم تدوین منبعی نسبتاً جامع در این زمینه از مدت ها پیش احساس می شد. نشریه حاضر با بهره گیری و به روزرسانی ۳ نشریه زیر که پیش از این تهیه و ابلاغ شده بود آماده شده و فرآیندها و مراحل مختلف از تولید تا اجرا را پوشش می دهد:

  • نشریه ۸۲ با عنوان راهنمای اجرای سقفهای تیرچه و بلوک
  • نشریه ۹۴ با عنوان مشخصات فنی عمومی و اجرایی تیرچ ههای پی شساخته خرپایی
  • نشریه ۱۵۱ با عنوان راهنمای طرح و اجرای تیرچ ههای فولادی با جان باز

رعایت مفاد آیین نامه بتن ایران (آبا) و همچنین با « دستورالعمل طراحی و اجرای سقفهای تیرچه و بلوک » این نشریه با عنوانتوجه به اصول و روش های شناخته شده در طراحی و اجرا متناسب با امکانات موجود و سازگار با شرایط و مقتضیات اقلیمی کشور تهیه و تدوین شده است . این نشریه به گونه ای نگارش یافته تا بتواند مورد استفاده تولید کنندگان و مصرف کنندگان این محصول قرار گیرد.

 

دستورالعمل طراحی و اجرای سقفهای تیرچه و بلوک

دستورالعمل طراحی و اجرای سقفهای تیرچه و بلوک

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *