دستورالعمل طراحی سازه های ساحلی(اسکله های ویژه)

 دستورالعمل طراحی سازه های ساحلی(اسکله های ویژه)

 بخش دهم: اسکله های ویژه

نشریه شماره ۶۳۹

دستورالعمل طراحی سازه های ساحلی به منظور ایجاد هماهنگی و یکنواختی در معیارهای طراحی، ساخت، نظارت و اجرای سازه های ساحلی و پروژه های موضوع آن دستورالعمل، و همچنین رعایت اصول، روش ها و فناوری های متناسب با تجهیزات کاربردی و سازگار با شرایط و مقتضیات کشور تهیه و تدوین گردیده و سعی شده است علاوه بر استفاده از بازخوردهای دریافتی نشریات شماره ۳۰۰ ، دستورالعمل ها و متون فنی ارائه شده با ویرایش های جدید استانداردها و سایر آیین نامه های ملی نیز هماهنگ شود و در مواردی که ضوابط و معیارهای ملی نظیر موجود نبوده از استانداردهای معتبر بین المللی استفاده گردد. همچنین سعی شده نشریه به گونه ای تدوین شود که باتوجه به محدودیت دسترسی به متون استانداردها و آیین نامه ها و به منظور بسط و توسعه فرهنگ دانش فنی و انتقال آن به عوامل طراحی و اجرایی پروژه ها، محتوای دستورالعمل ها و ضوابط فنی لازم الاجرا تا حد امکان در اختیار استفاده کنندگان قرار گیرد.

فهرست مندرجات:

فصل ۱- پایانه های کانتینری

پایانه های کانتینری که به عنوان بخش مهمی از حمل ونقل کانتینری دریایی عمل میکند باید با توجه به عواملی مانند روند حمل ونقل کانتینر، فعالیتهای اقتصادی مناطق غیر ساحلی اطراف آن و وسعت زمین در دسترس برای ساخت آن، طراحی و برنامه ریزی شود. به دلیل آنکه در یک پایانه کانتینری عملیات بارگیری و تخلیه کانتینرها و بارهای داخل آن باید به صورت روان و کارآمد انجام شود، نیاز به تجهیزات گوناگون و البته زمینی با وسعت زیاد دارد.

فصل ۲- پایانه قایق های مسافری

پایانه قایق های مسافربری باید با توجه ویژه به پایداری سازه ای و ایمنی کاربران طراحی شود زیرا اغلب این نوع پایانه ها به طور هم زمان مورد استفاده مسافران و وسایل نقلیه در طول روز و شب قرار میگیرند.

۱) موقعیت پایانه قایق های مسافربری باید با درنظر گرفتن ارتباط متقابل آن با سایر تاسیسات بندری تعیین شود. همچنین خصوصیات خطوط عبوری شناورها، اندازه و کاربری پایانه و شرایط ترافیکی مناطق اطراف پایانه نیز باید درنظر گرفته شود.

۲) شکل و موقعیت پایانه قایق های مسافربری باید به گونهای باشد که انجام فعالیتهایی نظیر عبور و مرور شناورها، بارگیری و تخلیه بار شناورها، پیاده و سوار شدن مسافران و صف بندی و پارک وسائل نقلیه را به صورت روان و ایمن تامین کند.

 

دستورالعمل طراحی سازه های ساحلی(اسکله های ویژه)

دستورالعمل طراحی سازه های ساحلی(اسکله های ویژه)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *