دستورالعمل ارزیابی لرزه ای سریع ساختمان

دستورالعمل ارزیابی لرز ه ای سریع ساختمان های موجود

نشریه شماره ۳۶۴

انسان از آغاز حقیقت همواره با موضوع بلایای طبیعی مواجه بوده و تلاش نموده است تا این حوادث و سوانح طبیعت را مدیریت و کنترل نماید و زندگی خود را از این خطرات، ایمن و محفوظ دارد . در میان بلایای طبیعی، زلزله از ویژگی های خاصی برخوردار بوده و در قرن گذشته با توجه به عوامل زیر اهمیت بیشتری به مدیریت بحران زلزله داده شده است:

  • افزایش تعداد شهرها در نقاط مختلف که بسیاری در مناطق فعال لرزه خیز واقعند.
  • گسترش و توسعه شهرها به گونه ای که گسل های زیادی در داخل شهرها قرار گرفت هاند.
  • افزایش تراکم جمعیت شهرها که باعث افزایش تعداد قربانیان زلزله گردیده است.
  • افزایش کمی وکیفی تاسیسات و امکانات مختلف شهری، که باعث افزایش سرمایه گذاری انسان در شهرها و گسترش خسارات مالی ناشی از زلزله شده است.
  • پیشرفت دانش لرزه شناسی و مهندسی زلزله، که بشر را قادر به ثبت اطلاعات زلزله های گذشته و تجزیه و تحلیل هرچه دقیقتر آن ها نموده است.

ایران از نظر خطرلرزه خیزی در منطقه ی فعال جهان قرار دارد و به گواهی اطلاعات مستند علمی و مشاهدات قرن بیستم از خطرپذیرترین مناطق جهان در اثر زمین لرزه های پرقدرت محسوب می شود. در سال های اخیر به طور متوسط هر پنج سال یک زمین لرزه با صدمات جانی و مالی بسیار بالا در نقطه ای از کشور رخ داده است و درحال حاضر ایران در صدر کشورهایی است که وقوع زلزله در آن با تلفات جانی بالا همراه است . گرچه جلوگیری کامل از خسارات ناشی از زلزله های شدید بسیار دشوار است لیکن با افزایش سطح اطلاعات در رابطه با لرزه خیزی کشور، آموزش همگانی و ترویج  فرهنگ ایمنی، شناسایی و مطالعه دقیق وضعیت آسیب پذیری مستحدثات (ساختمان ها، تاسیسات زیربنایی و شریان های حیاتی) و ایمن سازی و مقاو م سازی صحیح و اصولی آ ن ها، می توان تا حد مطلوب تلفات و خسارات ناشی از زلزه های آتی را کاهش دا د . بر همین اساس پروژه های مقاوم سازی و بهسازی ساختمان های مهم، تاسیسات زیر بنایی و شریان های حیاتی کشور در دستور بخش های مختلف دولت قرار گرفت . از جمله با ز خوردهای مهم این پروژه، لزوم توجه به امر اولویت بندی و ارزیابی سریع لرزه ای ساختمان های موجود م ی باشد تا از ورود ساختمان هایی که ارزیابی لرزه ای آن ها توجیه فنی و اقتصادی ندارد، جلوگیری گردد. براین اساس و با توجه به اهمیت موضوع و به استناد آیین نامه استانداردهای اجرایی طرح های عمرانی ، موضوع ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه و در چارچوب نظام فنی و اجرایی کشور دفتر نظام فنی اجرایی معاونت برنام هریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری بر آن شد که زمینه ی تدوین دستورالعملی ملی جهت ارزیابی لرزه ای سریع ساختما ن های موجود را فراهم نماید.

دستورالعمل ارزیابی لرزه ای سریع ساختمان های موجود شامل چهار فصل است . هدف، محدوده کاربرد، مراحل ارزیابی لرزه ای سریع ساختمان های موجود، ملزومات اولیه، سطح عملکرد اولیه، سطح لرزه خیزی، کرانه بالا و پایین شاخص آسیب پذیری لرزه ای، ارزیابی لرزه ای چشمی، مراحل تکمیل فرم ها، ارزیابی لرزه ای کیفی و تحلیل مقدماتی، بخش های مختلف این نشریه را تشکیل می دهند.

 

 

دستورالعمل ارزیابی لرزه ای سریع ساختمان

دستورالعمل ارزیابی لرزه ای سریع ساختمان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *