تابع Vlookup اکسل

به جرات می توان تابع vlookup در اکسل را یکی از مهم ترین و پرکاربردترین توابع اکسل دانست. این تابع جزو توابع جستجو و مرجع می باشد. وظیفه اصلی این تابع جستجو در بانک های اطلاعاتی مثل فهرست ابنیه بر اساس مقدار ورودی می باشد. البته این تابع علاوه بر جستجو در تکمیل و محاسبات اکسل نیز کمک های زیادی می کند.

در این پست از سری اکسل برای عمران در مورد تابع vlookup صحبت خواهیم نمود که جستجوها در جداول را برایمان انجام دهد.

تابع VLOOKUP یا Vertical LOOKUP عبارتی که توسط کاربر وارد می شود را در اولین ستون محدوده مشخص شده جستجو می کند و پس از پیدا کردن پارامتر مورد نظر، محتوای سلول متناظر (هم ردیف) با سلول پیدا شده در هریک از ستون های مجاور که توسط کاربر مشخص شده را به عنوان خروجی نمایش می دهد.

اجزاء


تابع Vlookup

اجزای این تابع پرکاربرد را در مثالی کاربردی مهندسی بررسی می کنیم.

مثال : متره و برآورد با اکسل


شیت ۱: فهرست ابنیه

اکسل عمران


شیت ۲: جدول ریزمتره

اکسل برای عمران

باید بر اساس شماره فهرست بهاء که در ستون اول شیت ۲ وارد می شود شرح عملیات و واحد عملیات را تکمیل کنیم. راه حل خیلی معمولی این هست که یکی یکی شماره ها را از جدول ابنیه پیدا کنیم و مقدار شرح عملیات آن را کپی و در محاسبات مان از آن استفاده کنیم. که البته خیلی راه سخت و خسته کننده ای خواهد بود.

راه حل حرفه ای تر این هست که از تابع Vlookup استفاده کنیم تا جستجو ها را به صورت خودکار برای ما انجام دهد.

اما اجزای این تابع به شرح زیر هست:

مقدار موردنظر برای جستجو:


این بخش (آرگومان ) توسط کاربر مشخص می شود. مقداری خواهد بود که تابع بر اساس آن جستجو را انجام خواهد داد. در اینجا این مقدار شماره فهرست بهایی می باشد که توسط ما وارد شده است. مقدار این آرگومان می تواند یک عدد، رشته متنی، آدرس سلول و یا تابع دیگری باشد. این مقدار در اولین ستون محدوده ای که برای تابع مشخص خواهیم نمود جستجو می شود که در اینجا ستون “شماره” در فهرست ابنیه خواهد بود. برای اولین مورد A2 خواهد شد (این سلول در شیت ۲ قرار دارد).

محدوده جستجو:


این آرگومان ناحیه ای که قرار است در آن جستجو انجام گیرد را مشخص می کند. این ناحیه باید از ستونی که قرار است در آن مقدار آرگومان اول را پیدا کنیم شروع و تا ستونی که در آن خروجی مان قرار دارد ادامه پیدا خواهد کرد.

برای مثال مطرح شده محدوده جستجو ما به صورت Sheet1!A:C می باشد. در شیت ۱ مقدار مورد نظرمان در ستون A  جستجو می شود و براساس آرگومان بعدی که معرفی خواهیم نمود مقادیر متناظر از ستون های B و C انتخاب می شوند.

شماره ستون:


بعد از اینکه مقدار مورد نظر برای جستجو در محدوده ای که مشخص کردیم پیدا شد، شماره ستون که یک عدد می باشد، ستون متناظری که خروجی باید از آن انتخاب شود را مشخص می کند. این مقدار نمی تواند عددی کمتر از یک باشد.

در اینجا تابع مقدار سلول A2 را در ستون A جدول ابنیه پیدا کرده است حالا برای اینکه مقدار “شرح عملیات” به صورت خروجی نمایش داده شود باید عدد ۲ و برای اینکه ” واحد ” نیز به صورت خودکار تکمیل گردد از عدد ۳ در پارامتر سوم استفاده می کنیم.

جستجوی تقریبی یا دقیق [اختیاری] :


مقدار این پارامتر True یا false می تواند باشد. اگر مقدار این پارامتر را True  یا عدد ۱ یا هیچ موردی درنظر نگیریم در صورتی که مقدار ورودی یافت نشود بزرگترین مقدار کوچکتر از مقدار مورد نظر برای جستجو به صورت خروجی نشان داده خواهد شد. در این حالت باید حتما مقادیر ستونی که قرار است در آن جستجو انجام گیرد به صورت صعودی مرتب شود.

در صورتی هم که این مقدار False  یا عدد صفر باشد خروجی دقیقی خواهیم داشت و حتی اگر مقادیر ستون جستجو مرتب هم نباشند هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. اگر در ستون مورد نظر برای جستجو مقدار یافت نشد خروجی به صورت خطا نشان داده خواهد شد. در صورتی که چندین جواب برای جستجو وجود داشته باشد اولین موردی که توسط تابع تشخیص داده شود به صورت خروجی نشان داده خواهد شد.

در این مثال چون مقدار دقیقی لازم داریم پس از False استفاده می کنیم.

براساس آنچه بیان شد فرمولی که برای شرح عملیات در سلول B2 شیت ۲ باید بنویسیم به شکل زیر خواهد شد:

=Vlookup(A2;Sheet1!A:C;2;0)

برای واحد عملیات هم در سلول C2 به صورت زیر خواهد بود:

=Vlookup(A2;Sheet1!A:C;3;0)

فرمول این دو سلول را برای بقیه سلول های ستون هایشان کپی می کنیم. حالا اگر مقدار شماره فهرست بها تغییر کند مقادیر این دو سلول نیز تغییر می کند.

برای اینکه سلول های دیگر هم به صورت هوشمندانه تکمیل کنید حتما ویدئوی آموزشی رایگان تابع If را هم مشاهده کنید.

اگر در مورد کاربردهای این تابع بیشتر می خواهید بدانید در فیلم آموزشی متره با اکسل به طور مفصل این تابع را در یک مثال متره و برآورد بیان نموده ام.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *