در جستجوی مطلوب

یکی از ملال آورترین کارها در ارتباط با جداول مهندسی جستجوی های پشت سرهم در جداول برای رسیدن به مطلوب مورد نظرمان می باشد. فرض کنید در حال متره کردن یک پروژه می باشید، برای هر آیتم باید فهرست ابنیه را زیر و رو کنید. از طرفی دیگر چون این کار را باید برای هر ردیف انجام دهیم کار را دو چندان سخت خواهد کرد.

در این پست از سری اکسل برای عمران در مورد تابعی صحبت خواهیم نمود که جستجوها در جداول را برایمان انجام دهد.

تابع Vlookup در زمره پرکاربردترین توابع نرم افزار اکسل محسوب می شوند. این تابع در دسته توابع جستجو و مرجع قرار می گیرد. وظیفه جستجو  بر اساس مقدار ورودی در ناحیه جستجو و نمایش خروجی متناظر با مقدار ورودی را برعهده دارد.

تابع VLOOKUP یا Vertical LOOKUP عبارتی که توسط کاربر وارد می شود را در اولین ستون محدوده مشخص شده جستجو می کند و پس از پیدا کردن پارامتر مورد نظر، محتوای سلول متناظر (هم ردیف) با سلول پیدا شده در هریک از ستون های مجاور که توسط کاربر مشخص شده را به عنوان خروجی نمایش می دهد.

اجزاء

تابع Vlookup

برای بررسی اجزای این تابع فرض کنید که فایل اکسلی داریم که در شیت۱ آن فهرست ابنیه و در شیت ۲ قرار است متره و برآورد انجام دهیم.

شیت ۱: فهرست ابنیه

اکسل عمران


شیت ۲: جدول ریزمتره

اکسل برای عمران

باید بر اساس شماره فهرست بهاء که در ستون اول شیت ۲ وارد می شود شرح عملیات و واحد عملیات را تکمیل کنیم. راه حل خیلی معمولی این هست که یکی یکی شماره ها را از جدول ابنیه پیدا کنیم و مقدار شرح عملیات آن را کپی و در محاسبات مان از آن استفاده کنیم. که البته خیلی راه سخت و خسته کننده ای خواهد بود.

راه حل حرفه ای تر این هست که از تابع Vlookup استفاده کنیم تا جستجو ها را به صورت خودکار برای ما انجام دهد.

اما اجزای این تابع به شرح زیر هست:

مقدار موردنظر برای جستجو:

این آرگومان توسط کاربر مشخص می شود و مقداری خواهد بود که تابع بر اساس آن جستجو را انجام خواهد داد. در اینجا این مقدار شماره فهرست بهایی می باشد که توسط ما وارد شده است. مقدار این آرگومان می تواند یک عدد، رشته متنی، آدرس سلول و یا تابع دیگری باشد. این مقدار در اولین ستون محدوده ای که برای تابع مشخص خواهیم نمود جستجو می شود که در اینجا ستون “شماره” در فهرست ابنیه خواهد بود. برای اولین مورد A2 خواهد شد (این سلول در شیت ۲ قرار دارد).

محدوده جستجو:

این آرگومان ناحیه ای که قرار است در آن جستجو انجام گیرد را مشخص می کند. این ناحیه باید از ستونی که قرار است در آن مقدار آرگومان اول را پیدا کنیم شروع و تا ستونی که در آن خروجی مان قرار دارد ادامه پیدا خواهد کرد.

برای مثال مطرح شده محدوده جستجو ما به صورت Sheet1!A:C می باشد. در شیت ۱ مقدار مورد نظرمان در ستون A  جستجو می شود و براساس آرگومان بعدی که معرفی خواهیم نمود مقادیر متناظر از ستون های B و C انتخاب می شوند.

شماره ستون:

بعد از اینکه مقدار مورد نظر برای جستجو در محدوده ای که مشخص کردیم پیدا شد، شماره ستون که یک عدد می باشد، ستون متناظری که خروجی باید از آن انتخاب شود را مشخص می کند. این مقدار نمی تواند عددی کمتر از یک باشد.

در اینجا تابع مقدار سلول A2 را در ستون A جدول ابنیه پیدا کرده است حالا برای اینکه مقدار “شرح عملیات” به صورت خروجی نمایش داده شود باید عدد ۲ و برای اینکه ” واحد ” نیز به صورت خودکار تکمیل گردد از عدد ۳ در پارامتر سوم استفاده می کنیم.

جستجوی تقریبی یا دقیق [اختیاری] :

مقدار این پارامتر True یا false می تواند باشد. اگر مقدار این پارامتر را True  یا عدد ۱ یا هیچ موردی درنظر نگیریم در صورتی که مقدار ورودی یافت نشود بزرگترین مقدار کوچکتر از مقدار مورد نظر برای جستجو به صورت خروجی نشان داده خواهد شد. در این حالت باید حتما مقادیر ستونی که قرار است در آن جستجو انجام گیرد به صورت صعودی مرتب شود.

در صورتی هم که این مقدار False  یا عدد صفر باشد خروجی دقیقی خواهیم داشت و حتی اگر مقادیر ستون جستجو مرتب هم نباشند هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. اگر در ستون مورد نظر برای جستجو مقدار یافت نشد خروجی به صورت خطا نشان داده خواهد شد. در صورتی که چندین جواب برای جستجو وجود داشته باشد اولین موردی که توسط تابع تشخیص داده شود به صورت خروجی نشان داده خواهد شد.

در این مثال چون مقدار دقیقی لازم داریم پس از False استفاده می کنیم.

براساس آنچه بیان شد فرمولی که در سلول B2 شیت ۲ باید بنویسیم به شکل زیر خواهد شد:

=Vlookup(A2;Sheet1!A:C;2;0)

برای سلول C2 هم به صورت زیر خواهد بود:

=Vlookup(A2;Sheet1!A:C;3;0)

فرمول این دو سلول را برای بقیه سلول های ستون هایشان کپی می کنیم. حالا اگر مقدار شماره فهرست بها تغییر کند مقادیر این دو سلول نیز تغییر می کند.

برای اینکه سلول های دیگر هم به صورت هوشمندانه تکمیل کنید حتما ویدئوی آموزشی رایگان تابع If را هم مشاهده کنید.

اگر در مورد کاربردهای این تابع بیشتر می خواهید بدانید در فصل اول فیلم آموزشی طراحان کاتالیزور به طور مفصل این تابع را به همراه مثال های کاربردی عمرانی معرفی کردیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *