درباره بیس پلیت بیشتر بدانیم

بار ساختمان از طریق ستون ها به پی منتقل می شود و این انتقال بار توسط کف ستون یا همان بیس پلیت صورت می گیرد. صفحه ستون ضمن افزایش سطح تماس ستون با پی ، سبب می گردد توزیع نیروهای ستون در حد قابل تحمل برای بتن باشد.

صفحه ستون پس از بتن ریزی باید به نحوی روی پی قرار گیرد که کاملا به آن چسبیده باشد و هیچ فاصله ای بین صفحه ستون و پی وجود نداشته باشد.

با توجه به اینکه سطح پی کاملا صاف نیست و دارای برآمدگی و فرو رفتگی هایی می باشد، برای رفع این مشکل از مایه ای به نام گروت استفاده می شود.

صفحه ستون

صفحه ستون

گروت ماده ای با مقاومت بالا می باشد و در برابر گرما و سرما ابعاد آن متغییر نمی باشد همچنین به هنگام زلزله آسیب نمی بیند به همین جهت ماده ای مناسبی برای استفاده در زیر صفحه ستون می باشد.به این ترتیب که پس ریختن این ماده روی پی(حداکثر به ضخامت ۲٫۵ سانتی متر) و صاف کردن آن،می توانیم صفحه ستون را در محل مورد نظر قرار دهیم.

بیس پلیت

بیس پلیت

اتصال کف ستون با بتن به وسیله میله مهار بولت (Bolt) صورت می گیرد و برای ایجاد اتصال ، انتهای آن را خم می کنیم .

تعداد بولت ها بسته به نوع کار از دو عدد به بالا تغییر می کند، که بستگی به نظر محاسب دارد. حداقل قطر این میله های مهاری میلگرد نمره ۲۰ می باشد.

از جایی که کشش وارد شده ناشی از خمش توسط بولت ها تحمل می شود، طول بولت توسط محاسبات تعیین می شود.

بیس پلیت به همراه گروت ریزی زیر بیس پلیت

بیس پلیت به همراه گروت ریزی زیر بیس پلیت

نصب بیس پلیت ها

با توجه به آکس بندی و اطلاعات پلان فونداسیون، در چندین نقطه از پی ساختمان میگردهایی کاشته می شوند و توسط شیلنگ تراز به ارتفاع داده شده در پلان فونداسیون که معمولاً آن را با (۰ ۰ .۰ ± ) نمایش می دهند علامت هایی را می زنند که ارتفاع( ۰ .۰ ± ) یا از زمین کناری بلندتر است که در آن صورت ارتفاع مربوط به زمین با علامت منفی نوشته شده و یا پایین تر از زمین کناری است که با علامت مثبت نوشته می شود .

base plate

base plate

پس ازآن که علامت گذاری تمام شد بر طبق آکس بندی که در نقشه آورده شده ریسمانی در یک آکس طولی و یک آکس عرضی می بندند به طوری در محل قرار گیری بیس پلیت ها دو ریسمان کاملاً بر هم عمود باشند،بدین ترتیب محل برخورد دو ریسمان وسط بیس پلیت خواهد بود و ریسمان ها در اینجا نقش تراز را هم به عهده دارند.

چون دو طرف ریسمان به یک تراز بسته شده است؛ تمام بیس پلیت های یک آکس کاملا به موازات هم و در تراز یکدیگر قرار می گیرند .چراکه اگر بیس پلیت ها در یک تراز نباشند به همان ترتیب سقف ساختمان نیز تراز نخواهد بود و این یک ایراد بزرگ برای ساختمان به شمار می رود .

بولت

بولت

انواع اتصال ستون به شالوده :

جزئیات اتصال ستون فلزی به شالوده بتنی به نیروی موجود در پای ستون بستگی دارد. در ستون با انتهای مفصلی فقط نیروی فشاری و برشی از ستون به شالوده منتقل می شوند.

اگر بخواهیم لنگر خمشی را نیز به شالوده منتقل نماییم ، در آن صورت، نیاز به طرح اتصال مناسب برای این کار خواهیم داشت که اتصال گیردار خوانده می شود.

اتصال گیردار

اتصال گیردار

اتصال در یک سمت گیردار و در سمتی مفصلی

اتصال در یک سمت گیردار و در سمتی مفصلی

 

 

اتصال گیردار و مفصلی

اتصال گیردار و مفصلی

 

حال که بحث اتصالات شد به شما پیشنهاد میکنم مقاله اتصال کان ایکس ال که یکی از جدید ترین نوع اتصالات هست رو مطالعه کنید.

همچنین در زمینه اتصالات مفصلی، ما نرم افزار طراحی اتصال مفصلی را برای شما قرار داده ایم.

 

4 پاسخ
  1. بهروز بیاتی
    بهروز بیاتی گفته:

    ببخشید ممنون از مطالب مفیدترین میخواستم بدونم بولت ها رو در چه صورت ۲ مهره میبندن؟و اینکه است بستن ۲ مهره بصورت یکی زیر صفحه و یکی روی صفحه کاری درستی است یا غلط؟چرا؟ ممنون از لطف شما سبز سازه ای ها

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *