جزوه از مبحث جوش و جوشکاری

به نام خدا

جزوه از مبحث جوش و جوشکاری

این جزوه شامل فصل های زیر می باشد:

فصل اول : جوشکاری با قوس الکتریکی و الکترود روپوش دار SMAW
فصل دوم : ایمنی در جوشکاری
فصل سوم : تجهیزات مورد استفاده در جوشکاریSMAW

در زیر مطالب ابتدایی این جزوه را خدمت شما ارائه می کنیم:

تعریف جوشکاری با قوس الکتریکی و الکترود روپوش دار SMAN این فرایند یک نوع جوشکاری ذوبی است که لبه های کار در اثر گرمای قوس الکتریکی ذوب شده و مذاب لبه ها به کمک مذاب حاصل از ذوب الکترود با هم مخلوط شده و سپس منجمد شده و قطعات به هم جوش میخورند. ابتدا به وسیله الکترود ذغالی و سپس با الکترود فلزی بدون روپوش فرایند جوشکاری قوس الکتریکی شکل گرفت و در سال ۱۹۰۵ میلادی الکترود روپوشدار کشف شد که باعث سادگی شروع کار و بهبود پایداری قوس و کیفیت جوش گردید و کاربرد آن روز به روز گسترش یافت پژوهشهای مختلف توسط انجمنهای جوشکاری از جمله انجمن جوشکاری آمریکا AWS و انجمن مهندسین آمریکا ASME صورت گرفته و کماکان ادامه دارد و با عنوان استانداردهای مختلف ارائه می گردد.
در این روش به دلیل روپوش الکترود امکان جوشکاری اتوماسیون وجود ندارد و همواره از روش دستی استفاده می شود.از طرفی به دلیل قابلیتهای زیاد از جمله حمل و نقل راحت و امکان استفاده از کابلهای بلندتر در صورت نیاز و استفاده از الکترودهای متنوع از نظر آلیاژ در زمینه ساخت و تعمیرات به کار گرفته میشود . همچنین به دلیل پایداری قوس و امکان جوشکاری در هوای آزاد و در ارتفاع امروزه در ساخت ساختمانهای فولادی، پلهای فلزی، کشتی سازی، سازههای دریایی، قالبهای بتن و دریچه های سدها، دکل مخابرات،مخازن تحت فشار، جوشکاری لوله گاز و نفت و سایر تأسیسات نفتی و…کاربرد فراوان دارد.

قوس الکتریکی در اثر تخلیه بار الکتریکی در فاصله هوایی بین دو قطب جریان به وجود می آید که با نور و حرارت همراه است. در حقیقت اگر دو قطب جریان یا الکترود  و قطعه کار را به هم تماس داده و سپس در فاصله کمی از یکدیگر قرار گیرند، به خاطر فشار الکتریکی الکترونها از قطب منفی به قطب مثبت پرش کرده و جرقه های اولیه ایجاد می شود. این جرقه ها موجب یونیزه شدن ۲ گاز بین دو قطب می شود . الکترونهای جریان برق از فاصله هوایی بین آن دو قطب عبور می کنند. این عمل باعث گرم شدن نوک الکترود می شود و الکترونهای آزاد درون الکترود میل به خروج پیدا کنند. همچنین با توجه به اینکه یونها و الکترونها سریعاً به طرف قطبهای مخالف خود در قوس حرکت می کنند و با برخورد الکترونها با اتم های گاز موجود بین دو قطب جریان، موجب افزایش یونیزاسیون و پایداری قوس می گردد.

جوشکاری

جوشکاری

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *