چهار روش اجرایی وصله میلگرد ها در ساختمان و مقایسه آن ها

با توجه به طول محدود میلگرد های موجود در بازار، اغلب در هنگام اجرای سازه های بتنی بایستی با روش های مختلفی مثل وصله میلگرد ها یا با کنارهم قرار دادن آن ها تحت ضوابط خاصی میلگرد با طول مورد نظر خود را ایجاد کنیم. البته بایستی سعی شود که در طراحی و اجرا حتی الامکان از آرماتورها به صورت پیوسته و یکپارچه استفاده شود. در صورتیکه استفاده از وصله در آرماتورها اجتناب ناپذیر باشد بایستی از اجرای این وصله ها در محل لنگر حداکثر پرهیز نمود و تا حد امکان آن ها را در محل هایی با لنگر خمشی حداقل تعبیه نمود.

انواع وصله میلگرد :

 1. وصله پوششی lap splices
 2. وصله جوشی welded splices
 3. وصله با انتهای اتکایی end-bearing splices
 4. وصله مکانیکی mechanical splices

1- وصله پوششی :

این روش وصله میلگرد را می توان رایج ترین و ارزان ترین نوع وصله دانست. وصله پوششی با مجاور هم قرار دادن دو میلگرد در قسمتی از طولشان صورت می گیرد. طولی که دو میلگرد در کنار هم قرار می گیرند طول پوشش (lap length) یا طول وصله (splice length) نامیده می شود.

این نوع وصله به دو صورت اجرا می شود:

 • وصله پوششی تماسی (contact lap splices)

 • وصله پوششی غیر تماسی (non-contact splices)

در حالت غیر تماسی ،میلگردها در طول وصله خود، با یک فاصله مشخصی ازهم قرار می گیرند که این فاصله باید به اندازه ای باشد تا بتن به طور مناسب در بین میلگردهای وصله شونده نفوذ کرده و بین آن ها حفره ایجاد نگردد.
شرایط و ضوابط استفاده از وصله پوششی در میلگرد های تحت کشش و فشار و همچنین وصله میلگرد ها در ستون ها در مبجث نهم مقررات ملی ساختمان و ACI آمده است.

وصله میلگرد : وصله پوششی تماسی و غیر تماسی

وصله پوششی

 2- وصله جوشی :

به شرطی که کیفیت جوش بسیار عالی بوده و توسط دستگاه نظارت تایید شود؛ این نوع وصله میلگرد ، از نظر انتقال تنش بسیارخوب تلقی می شود.

انواع وصله جوشی میلگرد :

 1. جوش سر به سر مستقیم: جوش شیاری V شکل یک طرفه و دوطرفه (برای اتصال افقی دو میلگرد)، جوش شیاری V شکل یک طرفه با قطعه لوله پشتبند (برای اتصال افقی دو میلگرد با قطر مساوی)، جوش شیاری اریب یک طرفه و دو طرفه (برای اتصال قائم دو میلگرد)
 2. جوش سر به سر غیر مستقیم: این نوع اتصال با استفاده از صفحه وصله، نبشیِ وصله و یا میلگردهای وصله انجام می شود.
 3. اتصال پوششی جوش شده: این نوع اتصال به دو صورت اتصال پوششی مستقیم با میلگردهای در تماس و اتصال پوششی غیرمستقیم با میلگردهای جدا صورت می گیرد.
 4. اتصال T شکل جوش شده: این اتصال برای ارتباط دادن میلگرد بیرون آمده از انتهای اعضای پیش ساخته به صفحات اتصال و یا کف ستون به کار گرفته می شود.
وصله میلگرد : وصله جوشی سر به سر میلگرد

جوش سر به سر

3- وصله با انتهای اتکایی :

این نوع وصله ها برای انتقال تنش در میلگرد هایی که فقط تحت فشار هستند، کاربرد دارد. بنابراین استفاده از این نوع وصله ها فقط در دورپیچ ها یا اعضایی با خاموت بسته کاربرد دارد.

وصله میلگرد : وصله اتکایی

وصله اتکایی

4- وصله مکانیکی :

این نوع وصله یک وسیله مکانیکی است که عموما با پیچ کردن و ایجاد اصطکاک بین جداره های آن و میلگرد ها، انتقال تنش را از یک میلگرد به میلگرد بعدی فراهم می کند. با استفاده از اتصالات مکانیکی از باقی ماندن آرماتور به صورت مهار پوششی جلوگیری شده و ضایعات آرماتور نیز به حداقل کاهش می‌یابد. با وصله مکانیکی امکان متصل کردن میلگرد هایی با قطر متفاوت به صورت سر به سر یا پهلو به پهلو فراهم می شود.

دلایل مقاوم تر بودن وصله مکانیکی نسبت به وصله پوششی :

 1. در وصله پوششی عامل انتقال بار میان دو آرماتور، وجود بتن محصور کننده در اطراف آن‌ها است و در صورت صدمه دیدن بتن، وصله پوششی عمل نخواهد نمود. ولی در وصله مکانیکی انتقال بار وابسته به بتن نیست که این ویژگی باعث تأمین مقاومت وصله در تمامی شرایط باربری سازه خواهد شد.
 2. امکان وصله بدون محدودیت در هر موقعیتی در سازه بتنی، مانند محل مفصل پلاستیک.
 3. ایجاد وصله یکپارچه بین آرماتورها و در نتیجه یکپارچه عمل نمودن آرماتور در محل وصله به هنگام اعمال نیرو‌ های رفت برگشتی ناشی از زمین لرزه. 
 4. و…
وصله میلگرد : وصله مکانیکی

وصله مکانیکی

introSlideintroSlide

4 پاسخ
 1. امید فقیه
  امید فقیه گفته:

  واقعا مطالب سابت مفید بوده و نمونه های آن در هیچ سایت دیگری نیست
  ویدیوهای اموزشی بسیار عالی بود
  واقعا خسته نباشید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *