آیین نامه طرح و محاسبه سازه های بتنی پیش ساخته

 آیین نامه طرح و محاسبه سازه های بتنی پیش ساخته

نشریه شماره ی۳۸۸

استفاده از ضوابط و معیارها در مراحل تهیه (مطالعات امکان سنجی )، مطالعه، طراحی و اجرای طرح های تملک دارایی سرمایه ای به لحاظ توجیه فنی و اقتصادی طرح ها و ارتقای کیفیت طراحی و اجرا (عمر مفید ) از اهمیت ویژه برخوردار است. از این رو نظام فنی و اجرایی طرح های عمرانی کشور به کار گیری معیارها، استانداردها و ضوابط فنی در مراحل تهیه و اجرای طرح را مورد تاکید قرار داده است . بنابر مفاد ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه،معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری موظف به تهیه و ابلاغ ضوابط، مشخصات فنی، آیین نامه ها و معیارهای مورد نیاز طرح های عمرانی می باشد.

از این رو تدوین آیین نامه سازه های بتنی پیش ساخته بر اساس نیاز جامعه مهندسی و تایید کمیته تدوین آیین نامه بتن ایران در دستور کار دفتر امور فنی، تدوین معیارها و کاهش خطرپذیری ناشی از زلزله قرار گرفت . استفاده از ساز ه های بتنی پیش ساخته به دلیل مزایای گوناگون این روش طراحی و اجرا در صنعت ساختمان در حال توسعه می باشد. از جمله این مزایا می توان به کاهش نسبی هزینه های کار نیروی انسانی، پرت مصالح و ماشین آلات مورد نیاز، کاهش زمان اجرا، کنترل کیفیت بهتر، وابستگی کمتر به شرایط جوی و صرفه جویی در تجهیزات نصب، اشاره نمود.

آیین نامه ساز ه های بتنی پیش ساخته از بخش های الحاقی به آیین نامه بتن ایران می باشد. همان گونه که در آیین نامه بتن ایران آمده است ضوابط ویژه سازه ها یا ابنیه خاص، موضوع بخش های بعدی آیین نامه بتن ایران خواهد بود.

هدف از تهیه این آیین نامه ارایه حداقل ضوابط و مقررات ویژه مربوط به سازه های بتنی پیش ساخته است که طراحی و اجرای آن ها نیازمند تدابیر خاص بوده و با رعایت آ نها میزان مناسبی از ایمنی، قابلیت بهره برداری و پایایی این سازه ها تامین می شود.

در مورد این آیین نامه به نکات زیر اشاره می شود:

– در تدوین آیین نامه رعایت جدیدترین روشهای طراحی و اجرایی با ملاحظه شرایط اقلیمی و اجرایی کشور مورد نظر بوده است.

در نگارش آیین نامه علائم متحد الشکل مورد تائید سازمان بین المللی استاندارد ISO به کار گرفته شده است.

– در استفاده از واژه های تخصصی سعی شده است که تا حد امکان از « واژه نامه بتن » که از ضمائم آبا محسوب می شود، استفاده به عمل اید.

– کلیات، گستره و مفاهیم اصلی سازه های بتنی پیش ساخته در بندهای اولیه آیین نامه درج شده اند.

– مراجع و منابع مورد استفاده در تهیه آیین نامه در فهرست مراجع درج شد هاند.

– تفسیر آیین نامه که دربردارنده توضیحات تکمیلی و رفع ابهامات احتمالی و روشن تر شدن نکات فنی بوده، پیوست آیین نامه می باشد.

– در تفسیر آیین نامه برخی از بندها دارای تفسیر نم یباشند.

– تعدادی از نمونه های متداول قطعات بتنی پیش ساخته و اتصالات بین آ نها در ضمیمه آیین نامه ارایه شده اند.

 

 آیین نامه طرح و محاسبه سازه های بتنی پیش ساخته

آیین نامه طرح و محاسبه سازه های بتنی پیش ساخته

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *