آیین نامه طراحی لرزه ای تاسیسات و سازه های صنعت نفت

آیین نامه طراحی لرزه ای تاسیسات و سازه های صنعت نفت

ویرایش ۲

ناشر : معاونت مهندسی و ساخت داخل وزارت نفت

با توجه به پهنه بندی خطر لرزه ای ایران و گستردگی تاسیسات صنعت نفت، معاونت مهندسی و ساخت داخل وزارت نفت در سال ۱۳۸۲ ابتدا نسبت به انتشار راهنمای طرح لرزه ای تاسیسات نفتی اقدام نمود و در مرحله بعد تهیه آیین نامه طراحی لرزه ای تاسیسات و ساز ه های صنعت نفت را در دستورکار خود قرار داد. هدف از تهیه این آیین نامه، تکمیل راهنمای منتشر شده و ایجاد مرجعی به روز و جامع برای طراحی لرز ه ای تاسیسات و سازه های صنعت نفت همگام با توسعه و پیشرفت کشور بود.

در تدوین این آیین نامه ضمن گردآوری و بهره گیری از منابع و مراجع به روز بی نالمللی، از همکاری جمعی از استادان برجسته مهندسی زلزله کشور و کارشناسان وزارت نفت استفاده شد. ابتدا متن اولیه آیین نامه تهیه شد و سپس بطور دقیق مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت؛ همچنین تلاش شد تا این آیین نامه با شرایط ایران و مدارک فنی موجود از جمله آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰ ) مطابقت داشته باشد.

طبق تقسیم بندی صورت گرفته، آیین نامه در دو بخش کلی تهیه شد. بخش اول شامل فصول اول تا نهم است که مباحث کلی طرح لرز ه ای در صنعت نفت را بیان می کند. بخش دوم، شامل فصول دهم تا چهاردهم است که به بررسی ضوابط ویژه سازه های خاص در تاسیسات نفتی مانند دودکش، برج خنک کن، مخزن، خط لوله، و سازه فراساحلی می پردازد.

هدف این آیین نامه ارائه ی حداقل ضوابط برای طراحی لرزه ای سازه ها و تجهیزات صنعت نفت است به نحوی که با رعایت آن احتمال اختلال در کارایی و بهره برداری این تاسیسات در زلزله های خفیف و متوسط، و احتمال خسارات گسترده در زلزله های قوی به حداقل برسد.

 

سازه های صنعت نفت

سازه های صنعت نفت

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *