آیین نامه ایمنی راه ها (ایمنی بهره برداری)

آیین نامه ایمنی راه ها

نشریه شماره ۶-۲۶۷

(ایمنی بهره برداری)

وزارت راه و ترابری به لحاظ گستردگی و حساسیت وظایف خویش، در توسعه و تحولات اقتصادی، صنعتی و اجتماعی کشور نقشی بنیادی ایفا می کند. این وظایف، به طور عمده شامل احداث تأسیسات زیربنایی حمل و نقل مانند راه، راه آهن، بندر و فرودگاه و نگهداری این تأسیسات و ایمن سازی و بهره برداری بهینه از آنها، برای برقراری نظامی پویا و قوی در حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی است.

مرکز تحقیقات و مطالعات وزارت راه و ترابری در سال ۱۳۶۷ ، تأسیس و در سال ۱۳۷۶ با ادغام در مرکز آموزش به مرکز تحقیقات و آموزش وزارت راه و ترابری تغییر نام یافت. در سال ۱۳۸۱ این مرکز زیرمجموعه معاونت آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت راه و ترابری قرار گرفته و از سال ۱۳۸۳ با عنوان پژوهشکده حمل و نقل ایفای نقش می نماید. این پژوهشکده با انجام تحقیقات کاربردی، موفق به انتشار مجموعه های تخصصی در زمین ههای مختلف حمل و نقل با استفاده از متخصصان دانشگا هها، وزارت راه و ترابری، مهندسان مشاور و سایر بخشها شده است.

آیین نامه ایمنی راه ها در زمینه ایمنی ساخت، نگهداری و بهره برداری را هها، توسط گروهی محقق و با همکاری پژوهشکده حمل و نقل و اداره کل ایمنی و حریم را هها با بررسی تعدادی از معتبرترین آیین نامه ها، معیارها و توصیه های فنی بین المللی موجود در زمینه ایمنی را هها تهیه شده است. به این ترتیب گام آغازین در راستای تأمین سطح ایمنی مناسب برای حمل و نقل زمینی کشور برداشته شده است.

بد نیست بخوانید :  آیین نامه ایمنی راه ها (ایمنی ابنیه فنی)

بخشهای هفت گانه این آیین نامه عبارتند از:

-ایمنی راه و حریم

-ایمنی ابنیه فنی

-علایم ایمنی راه

-تجهیزات ایمنی راه

-تأسیسات ایمنی راه

ایمنی بهره برداری

-ایمنی در عملیات اجرایی

این نشریه با عنوان «آیین نامه ایمنی راه ها (ایمنی بهره برداری)» شامل سه فصل است. در فصل اول (وسایل نقلیه) پس از ارائه تعاریف، به تأسیسات مورد نیاز مراکز بازرسی و آزمایش وسایل نقلیه و موارد اصلی مورد بازرسی انواع وسایل نقلیه اشاره شده است. در فصل دوم (رانندگان حرفه ای) به نقش راننده و اهمیت میزان اطلاعات و آگاهی رانندگان از مقررات راهنمایی و رانندگی، اشاره شده و سپس در مورد تأثیر آموزش های دوره ای و تعیین سلامت جسمی و روانی مطالبی عنوان شده است. در فصل سوم (آموزش) به نحوه اجرای آموزش متخصصان و استفاده کنندگان پرداخته شده است.

آیین نامه ایمنی راه ها (ایمنی بهره برداری)

آیین نامه ایمنی راه ها (ایمنی بهره برداری)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *